Słownik pojęć SEO

Home / Słownik SEO

Zwany też adresem strony; adres URL opisuje
położenie m.in. strony, adresu e-mail lub pliku
na serwerze FTP. 

To tzw. kotwica, słowo kluczowe będące hiperłączem (linkiem). Wyszukiwarki wykorzystują tekst kotwicy jako ważny sygnał rankingowy, ponieważ pomaga im ono kreślić trafność tematyczną witryny, z której link prowadzi, oraz zawartość strony docelowej. Google zwraca szczególną uwagę na tekst używany w hiperlinkach i łączy słowa kluczowe w tekście kotwicy ze stroną, na które dane łącze prowadzi.

Atrybut znacznika <img />
zaprojektowany w celu
zapewnienia możliwości opisu zawartości grafiki
za pomocą tekstu. Czasem błędnie nazywany
znacznikiem
alt

Atrybut linków (rel=”NoFollow”), który jestinstrukcją nakazującą wyszukiwarce nie przekazywaćmocy linków do strony, na którą dany odnośnikprowadzi. Atrybut NoFollow może zostać teżzdefiniowany w elemencie strony, sprawiając,że żadne linki na stronie nie będą przekazywaćmocy dokumentom, z którymi się łączą.

Instrukcja definiowana w elemencie strony,która nakazuje robotom jej nie indeksować.

To program komputerowy Google, który analizuje i ocenia stronę pod kątem różnych czynników i ustala jej pozycje w rankingu wyszukiwania.

Kara polegająca na wyłączeniu witryny z wyników wyszukiwania.

Bot jest też często nazywany robotem, pająkiem lubszperaczem. Roboty są programami, które wykonująpewną pracę w sposób w pełni zautomatyzowany.Wyszukiwarki wykorzystują roboty, aby znaleźćstrony w sieci i dodać je do swoich indeksówwyszukiwania.

Czarnykapelusz SEO, często nazywany też spamdeksowaniem,to zbiór technik optymalizacyjnych, które pozwalająwitrynie uzyskać wyższą pozycję rankingową, niżwynikałoby to ze znajdujących się na niej treści, lubktóre polegają na dokonywaniu zmian na stronachz myślą o wyszukiwarkach i nie poprawiają wrażeńużytkowników witryny. Innymi słowy, czarnykapelusz SEO to wszystkie typy optymalizacji, którełamią wytyczne wyszukiwarek. Jeśli korzystającz technik, pójdziesz za daleko w swoich działaniach,Twoja witryna może zostać ukarana, a nawetusunięta z indeksu.

Menu okruszkowe to nawigacja wyświetlana w formie poziomego paska ponad treścią strony, która pokazuje użytkownikowi w jakim miejscu witryny się obecnie znajduje. Nawigacja ta pomaga użytkownikowi zlokalizować swoją pozycję w strukturze witryny i powrócić do jej głównych obszarów.

Linki zwrotne prowadzące na stronę, które pochodzą z innej strony.

Kopia strona w pamięci podręcznej Google. Robot Google odwiedzający stronę zapisuje jej kopie w wyszukiwarce i pokazuje ostatnią date odwiedzin.
Cloaking czyli maskowanie, to metoda Black Hat SEO, która polega na wyświetlaniu robotom wyszukiwarek innej zawartości niż użytkownikom. Jeśli na stronę wchodzi np. Googlebot, to widzi stronę poprawną, jeśli inny użytkownik to może zobaczyć zupełnie coś innego.
Aktualizacja algorytmu Google, która została wprowadzona w celu ułatwienia indeksowania podstron. Wprowadzenie tej aktualizacji pozwala na bardziej wydajne indeksowanie i pokazywanie trafniejszych wyników wyszukiwania.
System zarządzania treścią, to oprogramowanie które służy do utworzenia i prowadzenia strony internetowej. Jest to strona internetowa, która posiada panel administracyjny do łatwego zarządzania treścią. Osoba bez znajomości kodu html i skryptowych języków programowania może bezproblemowo wprowadzać modyfikacje w serwisie.
Cała treść znajdująca się na stronie internetowej, w skład której wchodzą teksty, zdjęcia, grafiki i filmy.

Jedna z form marketingu internetowego, polegająca na pozyskiwaniu klientów przy pomocy publikowania ciekawych i przydatnych treści. Treści można zamieszczać na własnej stronie internetowej np. prowadząc bloga lub na serwisach zewnętrznych. Strategia content marketingowa może być prowadzona w formie poradnika, publikowania artykułów sponsorowanych i eksperckich, materiałów video, infografik. Zadaniem content marketingu oprócz popularyzacji marki jest zwiększenie widoczności strony dzięki działaniom internautów, którzy naturalnie będą linkować ów wymienione materiały.

Jedno z działań On-page SEO, które polega na przygotowaniu treści na stronę z uwzględnieniem fraz kluczowych, przy jednoczesnym utrzymaniu jakości i przekazu tekstów.
Call to Action – wezwanie do podjęcia przez użytkownika przeglądającego stronę określonego działania, np. kliknięcia przycisku “Kup Teraz”, “Czytaj dalej”, “wypróbuj”, “Zapisz się”.
Doorway Page (strona przejściowa) to strona internetowa stworzona specjalnie, by przekierować użytkownika do innego miejsca. Jest to jedna z metod Black Hat Seo, służąca do przechwycenia ruchu, gdzie użytkownik odwiedzający Doorway Page zostaje automatycznie przekierowany na stronę docelową Klienta.
Treści na stronie internetowej identyczne z tymi(lub bardzo do nich podobne), które można znaleźćna innych witrynach lub stronach.

To adres strony internetowej pod którym znajduje się określona witryna www. Aby strona była dostępna w Internecie, oprócz domeny potrzebny jest jeszcze serwer na którym umieszczane są pliki strony.

Exact match domain to nazwa domeny, która dokładnie pokrywa się ze słowem kluczowym.

Czasowy bonus przyznawany dla nowo zaindeksowanych stron w postaci wysokiej pozycji w wyszukiwarce. Bonus może trwać od kilku dni do kilku tygodni. Po upływie tego czasu strona odnotowuje spadek i dalsza jej pozycja zależy od pozycjonowania.

Filtr nakładany przez Google za nieetyczne metody pozycjonowania, polegający na obniżeniu rankingu strony w wyszukiwarce. Filtr może być nałożony ręcznie lub przez algorytm

To protokół, który umożliwia połączenie z serwerem i transfer/edycje plików strony internetowej. Aby zarządzać plikami na serwerze możemy skorzystać z takich programów jak: Total Commander, FileZilla czy WinSCP.

Prowadzony przez firmę Google program typu CPC(„koszt kliknięcia”). Są to reklamy wyświetlanew wynikach wyszukiwania Google. Google korzysta z wielu czynników, w tym wskaźnika kliknięći kosztów opłat reklam, aby określić kolejnośćwyświetlania opłacanych wyników wyszukiwania

Według Google „AdSense jest szybką i prostąw użyciu platformą umożliwiającą wydawcomwitryn publikację trafnych tematycznie reklam naodpowiednich stronach i zarabianie w ten sposób.Reklamy te są pokrewne tematycznie Twojej witrynie— lub dopasowane do potrzeb i zainteresowań jejużytkownika — i stanowią wspaniały sposób napoprawienie stron z treściami i osiągnięciekonkretnych korzyści”.

To narzędzie Google, które pozwala analizować statystyki ruchu i zachowania użytkowników na stronie internetowej.

Centrum Danych to wielkie serwerownie zlokalizowane w różnych częściach świata, w których Google przechowuje dane o stronach internetowych oraz dzięki którym dostarcza wszystkie swoje usługi.

Zobacz Google Moja Firma.

Usługa oferowana przez Google, która umożliwia założenie wizytówki firmowej opisującej profil działalności firmy oraz ułatwiająca komunikację z klientami. Wizytówka pokazuje nazwę firmy, dane teleadresowe, obszar działania, adres strony internetowej, opinie klientów, zdjęcia, filmy.

Dawniej Google Webmaster Tools. Jest to narzędzie Google, które pozwala m.in. zmierzyć ilość ruchu pochodzącego z wyszukiwarki Google, rozwiązać problemy i sprawić, by strona internetowa wyświetlała się lepiej w wynikach wyszukiwania.

Nazwa programu, który Google wykorzystuje
do skanowania sieci. Jest to program analizujący i oceniający strony pod względem ich jakości. Googlebot ocenia kod, treść i linki do niej kierujące oraz ustala jej ranking w wyszukiwarce.

Ustalanie lokalizacji geograficznej użytkownika celem wygenerowania odpowiednich dla niego reklam i stron.

Hosting to serwer nieustannie podłączony do internetu na którym umieszczone są pliki strony internetowej, dzięki czemu strona jest widoczna pod określoną domeną. Przykładowi dostawcy usług hostingowych to firmy Nazwa.pl, Home.pl, Hekko.pl, cyberFolks.pl

Kod odpowiedzi serwera. Kody stanu wydawane są przez serwer w odpowiedzi na żądanie klienta kierowane do serwera. Klientem jest tutaj przeglądarka internetowa. Kody mają określoną numerację i możemy je podzielić na 5 klas: 1xx – to kody informacyjne, 2xx – to kody powodzenia, 3xx – to kody przekierowania, 4xx – to kody błędu aplikacji klienta, 5xx – to kody błędu serwera.

Szyfrowany odpowiednik protokołu HTTP, który pozwala na bezpieczne przesyłanie danych pomiędzy przeglądarką internetową na komputerze użytkownika a serwerem strony internetowej. Połączenia te są szyfrowane za pomocą protokołu SSL.

Indeksowanie to proces, który polega na dodawaniu strony do bazy wyszukiwarki Google. Proces ten przebiega wg. następującego schematu: robot Google odwiedza stronę, następnie analizuje jej treść, grafikę, linki, a także słowa kluczowe i w efekcie końcowym zapisuje te wszystkie informacje w bazie danych, czyli indeksie wyszukiwarki.

Kod stanu protokołu HTTP zwracany przez serwer sieciowy, wskazujący, że treści zostały przeniesione z jednej lokalizacji do innej. Kod stanu 301 oznacza trwałe przekierowanie przez serwer, co najprawdopodobniej świadczy o tym, iż oryginalna wersja strony już nie istnieje i że użytkownicy oraz wyszukiwarki powinni potraktować nową stronę jak obowiązującą wersję dawnych treści.

Kod stanu 302 oznacza, że żądany dokument został „znaleziony”, ale tymczasowo znajduje się pod innym adresem URL. Nie jest to stałe przekierowanie,więc w przyszłych żądaniach klient nadal powinien używać oryginalnego adresu URL

Kod stanu 400 oznacza „nieprawidłowe żądanie”,co świadczy o tym, że serwer nie jest w stanie zinterpretować żądania z powodu nieprawidłowej jego składni.

Kod stanu 401 oznacza „brak autoryzacji”. Serwer prosi o uwierzytelnienie użytkownika przed spełnieniem żądania.

Kod stanu 403 oznacza „zabroniony”. Serwer zrozumiał żądanie, ale odmawia jego wykonania.Webmaster może zdecydować się poinformować użytkownika, dlaczego odmówiono spełnienia jego żądania. Jeśli jednak nie chce podać powodu, serwer może zwrócić kod stanu 404.

Kod stanu 404 zwraca komunikat o błędzie, który mówi, że „nie odnaleziono” dokumentu. Oznacza to, że klient był w stanie nawiązać komunikację z serwerem, ale serwerowi nie udało się znaleźć żądanego dokumentu. Kod ten może też oznaczać, że serwer został skonfigurowany w taki sposób, by nie wykonywać żądania i nie informować klienta, dlaczego tak jest.

Kod 410 działa na podobnej zasadzie co kod 404 („nie odnaleziono”), ale z tą różnicą, że wskazuje, iż żądany dokument został „usunięty” celowo (tj. nie jest już dostępny) i że nie istnieje strona, na którą użytkownik mógłby zostać przekierowany. Kod stanu 410 jest zwykle używany w przypadku udostępnianych tymczasowo dokumentów, np.informacji promocyjnych. To od webmastera zależy, kiedy usunie wiadomość o stanie 410.

Kod stanu 500 oznacza, że doszło do „wewnętrznego błędu serwera”, który zapobiegł wykonaniu żądania

Wiadomości o błędzie 501 jest wyświetlana, gdy serwer nie rozpoznaje formy żądania. Serwer nie jest w stanie spełnić żądania i zwraca informację, że wymagana do tego metoda nie jest zaimplementowana.

To słowa kluczowe (frazy kluczowe, wyrażenia kluczowe) na które pozycjonowana jest strona i na które pojawia się w wynikach wyszukiwania. Słowa kluczowe możemy podzielić na:

  • ogólne, np. opony;
  • lokalne, np. opony wrocław;
  • słowa kluczowe typu long tail (słowa z długiego ogona), np. opony na trasy dalekobieżne do samochodów ciężarowych;
  • brandowe (nazwa firmy), np. oponex;
  • słowa kluczowe zadawane w formie pytań, np. jakie opony letnie wybrać

Konwersja to realizacja celu jaki został wyznaczony dla danej witryny. Konwersja zachodzi gdy użytkownik wykona na stronie internetowej pożądaną czynność, np. wypełni formularz, wyśle zapytanie o produkt/usługę, dokona zakupu, zarejestruje konto, kliknie w baner reklamowy.

Badanie słów kluczowych to proces, który polega na dobraniu odpowiednich słów kluczowych do charakteru strony internetowej.

Nieetyczna technika podnoszenia rankingu strony polegająca na upychaniu słów kluczowych w treści strony lub meta tagach poprzez wielokrotne powtarzanie tego samego wyrazu np. opony, opony, opony.

Zapytania z długiego ogona. Są to dłuższe zapytania (tzn. takie, które zawierają wiele słów — cztery i więcej), które wyrażają zamiar użytkownika dokładniej niż szersze zapytania. Długi ogon stanowi wysoki odsetek wszystkich zapytań zadawanych wyszukiwarkom.

W branży SEO przyjęło się zasadę, że do każdego miejsca w witrynie powinno się dotrzeć maksymalnie w 2 kliknięciach. Linkowanie wewnętrzne odbywa się w obrębie jednej, tej samej domeny. Prawidłowo wykonana struktura linkowania to lepsza indeksacja strony przez roboty wyszukiwarek, lepsze pozycje fraz, zadowolenie użytkownika i mniejszy współczynnik odrzuceń strony.

Linki sponsorowane (Adwords) to płatna reklama w wyszukiwarce Google. Reklamy wyświetlane są w wynikach wyszukiwania, nad wynikami naturalnymi (bezpłatnymi) oraz na stronach należących do sieci partnerskiej Google.

To proces polegający na zdobywaniu linków do strony. Link to głos oddany na stronę internetową.

Linkowanie zewnętrzne to linkowanie z domeny A do domeny B.

To pierwsza strona na którą użytkownik trafia w wyniku prowadzonych działań promocyjnych. Landing page nazywana jest także stroną lądowania lub stroną docelową.

LSI keywords – semantyczne słowa kluczowe. Google używa ukrytego indeksowania semantycznego jako technologii do zrozumienia relacji między słowami i określenia tematu strony. LSI Keywords to nie są synonimy. Przkładami LSI Keywords dla słowa kluczowego „karty kredytowe” są „pieniądze”, „ocena zdolności kredytowej”, „limit kredytowy”, „stopa procentowa” Używanie semantycznych słów kluczowych w treści wykazuje trafność.

NAP (skrót od Name, Address i Phone) to wizytówka firmy w Internecie. Wizytówki NAP wykorzystuje się głównie w pozycjonowaniu lokalnym, ale nie tylko. Jest to dobry fundament pod wszelkie działania seo, gdyż zwiększa wiarygodność strony zarówno wśród użytkowników jak i wyszukiwarek.

Local SEO to pozycjonowanie lokalne zmierzające do podniesienia widoczności strony na frazy kluczowe z danego miasta, regionu czy dzielnicy.

Znacznik meta ukryty w kodzie HTML, który opisuje zawartość strony. Znacznik meta description wpływa na opis Twojej strony w wynikach wyszukiwania, lecz nie ma znaczenia dla jej rankingu.

Mobile First Index oznacza, że mobilna wersja strony internetowej jest punktem startowym, na podstawie którego Google nadaje pozycje w wyszukiwarce. Jeżeli strona nie posiada wersji mobilnej to wersja na komputery nadal będzie wykorzystywana przez Google w procesie indeksowania, jednak brak przyjaznego dla użytkowników mobilnych rozwiązania może odbić się negatywnie na rankingu strony.

Off-page SEO dotyczy działań zewnętrznych związanych z pozyskiwaniem linków do strony.

Działania On-Page SEO dotyczą wszystkich czynności związanych z optymalizacja kodu i treści strony.

Organic traffic określa wszystkich użytkowników, którzy weszli na stronę z bezpłatnych (organicznych) wyników wyszukiwania.

Optymalizacja strony internetowej polega na dostosowaniu kodu i treści do wymagań wyszukiwarki Google.

Page Rank to algorytm wyszukiwarki Google, który ocenia wartość strony. Obecnie nie ma on już znaczenia dla pozycjonowania.

Partial match domain – nazwa domeny, która częściowo pokrywa się z wpisywanym do wyszukiwarki zapytaniem, np. opony-nazwafirmy.pl

Responsive web design to technologia tworzenia stron, dzięki której serwis internetowy wyświetlany jest poprawnie na wszystkich urządzeniach, w której elementy strony w sposób automatyczny dopasowują się do wielkości i rozdzielczości ekranu.

Jeden z głównych algorytmów wyszukiwarki Google, który ocenia stronę pod względem jakości treści. Mechanizm promuje strony z unikalną i wartościową treścią, a ogranicza widoczność serwisów niskiej jakości.

Jeden z głównych algorytmów wyszukiwarki Google, który ma za zadanie ograniczać spam w sieci poprzez obniżanie rankingu stron do których prowadzą linki niskiej jakości.

Skrót od Pay Per Click. Jest to model rozliczeń reklamy internetowej, w której płatność dokonywana jest na podstawie nie jej wyświetlenia, a kliknięcia w link lub baner reklamowy. Rodzajem kampanii PPC są linki sponsorowane Google.

Redirect to inaczej przekierowanie konkretnego adresu www na inny adres URL. Przekierowanie może być stałe lub tymczasowe. Wykonywane jest w obrębie tej samej domeny np. po przebudowie strony, gdzie zmieniła się struktura adresów URL, lub w przypadku zmiany domeny na inną.

Rich Snippets to rozszerzone opisy strony internetowej. Wyświetlają się w wynikach wyszukiwania i oprócz standardowych elementów takich jak tytuł czy opis meta description zawierają dodatkowe informacje.

Schema.org to zbiór znaczników wzbogacający wygląd strony internetowej w wynikach wyszukiwania poprzez Rich Snippets (dane strukturalne; dane uporządkowane) i Knowledge Graph. Do prezentacji tych danych możemy wykorzystać 3 formaty, które zaimplementujemy w kodzie strony, są to: mikrodane (umieszczane w kodzie html), RDF (rozszerzenie html5), JSON-LD (oznaczenie Java Script).

Marketing w wyszukiwarkach internetowych, który dotyczy reklamy płatnej takiej jak kampanie linków sponsorowanych AdWords oraz bezpłatnej dotyczącej optymalizacji i pozycjonowania.

SEO to skrót od Search Engine Optimization i oznacza pozycjonowanie. Jest to proces polegający na zwiększeniu liczby osób odwiedzających daną witrynę poprzez osiągnięcie wysokiej pozycji w wyszukiwarce. Im wyżej dana strona się znajduje w rankingu Google, tym większa szansa, że przyciągnie uwagę internautów.

Lista strona internetowych, które pokazują się w wyszukiwarce w określonej kolejności po wpisaniu danego słowa kluczowego, w skrócie strona z wynikami zwracana w odpowiedzi na zapytanie skierowane do wyszukiwarki.

To wyrażenie kluczowe lub fraza wprowadzana w wyszukiwarce.  Użytkownik wpisuje słowo lub słowa, które opisują poszukiwaną przez niego informację, a wyszukiwarka pokazuje wyniki odpowiadające danemu zapytaniu.

Sitemaps to mapa strony będąca plikiem zapisanym w formacie xml, zawierająca adres strony głównej domeny i adresy url podstron. Plik ten umieszczany jest na serwerze i tworzony jest w celu ułatwienia robotom wyszukiwarek indeksacji całego serwisu.

SSL to protokół, który odpowiada za bezpieczeństwo danych w sieci. Służy do szyfrowania transmisji danych między serwerem, a przeglądarką. Wykorzystywany na stronach banków, sklepów internetowych, od niedawna również na stronach firmowych, z uwagi na wpływ na pozycje w wyszukiwarce.

System wymiany linków to platforma, dzięki której w sposób zautomatyzowany możemy pozyskać linki ze stron znajdujących się w systemie.

Bywa używane zamiennie z usability i użytecznością. Jest to parametr, który określa, jak łatwo jest użytkownikowi wykonać to co chce na danej witrynie. User experience to wszystkie wrażenia jakich użytownik doświadcza podczas korzystania ze strony internetowej.

Najpopularniejszy system CMS, służący do tworzenia stron internetowych.

Google to wyszukiwarka, wyposażona w odpowiednie oprogramowanie, które działa w oparciu o algorytm stworzony w celu katalogowania i wyszukiwania informacji.

Termin ten opisuje etyczne techniki SEO, które przestrzegają wytycznych zdefiniowanych przez główne wyszukiwarki i nie są stosowane w celu ich „oszukania”.

rover_seo
Hasła w opracowaniu: Above the fold (ATF), Audyt strony, Bounce rate, CTR, canonical, clickbait, cdn, pbn, conversion rate, deindeksowanie, dofollow link, Exact Match Anchor Text, evergreen content, grey hat seo, hreflang, homepage, interfejs użytkownika (UI), link baiting, Noopener i Noreferrer, page speed, rank brain, semantic search (wyszukiwanie semantyczne) sesja, spam, speed update, sxo, techniczne seo, traffic, amp, Ukryte słowo kluczowe indeksowania semantycznego (LSI), voice search, thin content, core web vitals